Scroll Top

Moderátorka Petra Zajíčková – 130. výročí příjezdu Josého Rizala do Litoměřic – Litoměřice

ll

Popis akce

V sobotu 13. května 2017 moderovala Petra Zajíčková akci k 130. výročí příjezdu Josého Rizala do Litoměřic, kterou pořádal spolek Zrušená zastávka, kavárna Káva s párou a penzion Dubina na počest přátelství Josého Rizala a Ferdinanda Blumentritta.

José Rizal (1861–1896), národní hrdina Filipín, byl básník a prozaik, jeden z prvních očních chirurgů v celé jihovýchodní Asii, nejvýznamnější postava filipínského hnutí za nezávislost a osvobození od španělské koloniální nadvlády. Za své vlastenecké aktivity byl popraven, výročí jeho smrti se stalo státním filipínským svátkem. V Manile studoval filozofii a medicínu, pokračovat ve studiích se rozhodl v Evropě. Při studiích se vydal na cestu po Německu, kde se setkal s dalším Filipíncem, lékařem Máximem Violou. V té době si již dopisoval s profesorem Ferdinandem Blumentrittem, ředitelem litoměřické reálky, který se zalíbením studoval Filipíny.

José Rizal velmi toužil se s profesorem sejít, což se uskutečnilo 13. května 1887. Po scénce přivítání hlavních postav, kterou předvedli mladí herci, žáci litoměřické ZUŠ, moderátorka Petra Zajíčková pozvala účastníky, mezi nimiž nechyběl filipínský velvyslanec či starosta Litoměřic, na promenádu, již doprovázela výkladem, po stopách Josého Rizala a Ferdinanda Blumentritta v Litoměřicích.

Zastavili se na parkánech Josého Rizala u jeho busty, u hotelu Salva Guarda, dále v parku Ferdinanda Blumentritta a jeho busty, též navštívili Muzeum česko-filipínského přátelství. Poté se vrátili zpět na nádraží, resp. před kavárnu Káva s párou, kde se naši přátelé u lokomotivy rozloučili, zde se také odehrála poslední scénka v podání herců i naší moderátorky.

Foto: Monika Trnková, Yellow Pro

Moderátorka Petra Zajíčková - Litoměřice

Akce: 130. výročí příjezdu Josého Rizala do Litoměřic
Kdy: 13. 5. 2017, 13.30–15.30 hodin
Kde: Litoměřice
Akce v médiích:
https://www.youtube.com/edit?o=U&video_id=daij-gy8F9M

Related Posts

Leave a comment